خانه » رسانه های جهانی » بی‌کاری و بی‌خانمانی در آمریکا به روایت چامسکی

بی‌کاری و بی‌خانمانی در آمریکا به روایت چامسکی

* نوام چامسکی

*مترجم: محمد حسن شاهنگی

تصمیمات سیاسی دولتمردان آمریکایی بار مالی و هزینه سنگینی بر دوش مالیات دهندگان و شرکت های آمریکایی وارد کرده است.

 

به گزارش اقتصاد بانکی/

در بیش از نیمی از ایالت‌های آمریکا ( ۳۱ ایالت) بیکاری شیوع جدی و رشد اشتغال به صورت محسوسی روند منفی دارد؛ این وضعیت، تضعیف قدرت خرید و اقتصادی مردم را در پی داشته است. بر اساس یکی از تازه‌ترین آمارهای وزارت کار امریکا، نسبت جمعیت شاغل از حدود ۶۲ درصد به کمتر از ۵۷ درصد رسیده است، روند کاهش مشاغل در برخی ایالت‌ها مانند نیوجرسی، ایلینویز و نوادا عوارض اجتماعی ناگواری را در پی داشته است ، برخی از اقشار  با از دست دادن شغل و منبع درآمدشان به سمت مشاغل خلاف روی می‌آورند. به طور کلی نابرابری در توزیع ثروت و بی‌عدالتی در تقسیم درامد‌های ملی در بین ایالت‌های آمریکا وجود دارد. عدم سرمایه‌گذاری و اختصاص بودجه مناسب به بعضی ایالت‌ها باعث شدیدتر شدن بیکاری و فقر در آن ایالت‌ها شده‌است. به عنوان مثال در می سی سی پی و ویرجینیا بیکاری جوانان ۲۰ درصد گزارش شده است؛ اگر جوانان کار یا تحصیل نداشته باشند، کار مثبتی نیز نخواهند کرد و جرم و جنایت افزایش پیدا خواهد کرد.

اقتصاد آمریکا سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶  نزدیک به ۶۰هزار شغل تمام وقت خود را از دست داد؛ اما اینگونه گفته شد که اوضاع اقتصادی بهبود یافته‌ است. توفان بیکاری ، طیف زنان آمریکایی شاغل  را نیز در نوردیده است، در سال ۲۰۱۶ تعداد زنان بیکار امریکایی رقم ۶۷۰ هزار را تجربه نمود . بیش از ۱۲ میلیون نفر از امریکایی‎ها طی ۳ سال گذشته بر خیل بیکاران افزوده شده‌اند . در عین حال از آنجایی که شغل کافی وجود ندارد، شمار آمریکایی‌هایی که در فقر زندگی می‎کنند رو به افزایش است. در ۴۶ ایالت آمریکا سرانه درآمد خانوارها کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر قریب یک ملیون و نیم نفر در آمریکا بی‌خانمان هستند.

هم اکنون بیش از یک میلیون نفر در آمریکا بیمه بیکاری دریافت نمی‌کنند و نرخ بیکاری ایالات متحده به ۶.۷ درصد رسیده است.دغدغه امرار معاش و گذران عادی و ورزمره زندگی یکی از اصلی ترین دغدغه‌های فکری طیف قابل توجهی از امریکایی‌هاست؛ این در حالی است که  رسانه های امریکایی در برابر تحولات اقتصادی ناگوار جامعه شان کمتر به سمت شفاف سازی رفته و بهود‌های مقطعی در کسب و کار امریکاییان را بی‌جهت برجسته کرده‎اند.

تصمیمات سیاسی دولتمردان آمریکایی بار مالی و هزینه سنگینی بر دوش مالیات دهندگان و شرکت‌های آمریکایی وارد کرده است. حضور نظامی در دیگر کشورها با نگاه سلطه‌آمیز، تحریم برخی کشورها، فربه کردن ساز و کارهای امنیتی در امریکا و… از جمله بارزترین این تصمیمات است. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این که اقتصاد برتر سرمایه‌داری مورد ادعای سیاستمداران و معتقدان به کاپیتالیسم چگونه می تواند سر از باتلاق رکود اقتصادی و بیکاری در داخل امریکا درآورد؟

یکی از معضلات و آسیب‌های اجتماعی  موجود در جامعه امروز امریکا پدیده بی‎خانمانی است و فقر ،مهم ترین عامل بی خانمانی در امریکا است ؛ متوسط درآمد ماهیانه بی‌خانمان ها در امریکا ،۲۰۰ دلار در ماه است .میزان بی‌خانمان‌ها در ۲۵ شهر بزرگ این کشور از سال ۲۰۱۲، افزایشی ۹درصدی داشته است.

 

در سراسر ایالات متحده آمریکا، بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از افرادی که جمعیت بی‌خانمان را تشکیل می‌دهند، از بیماری روانی شدید رنج می‌برند. برخی از کارشناسان بر این باور اند که استفاده از مواد مخدر به جای اینکه علت بی خانمانی باشد، نتیجه بی خانمانی محسوب می‌شود چرا که، بی خانمان‌ها اغلب برای کنار آمدن با شرایط خود، به مصرف الکل و همچنین مواد مخدر روی می‌آورند و از آن به عنوان مسکنی برای رفع موقت مشکلات خود بهره می‌برند. در واقع، وابستگی این افراد بی‌خانمان به مواد اعتیادآور تنها مشکلات آن‌ها را تشدید می‌کند و باعث کاهش توانایی آن‌ها برای رسیدن به ثبات و اشتغال می‌شود. از سوی دیگر رشد بی سابقه مصادره خانه‌ها توسط بانک‌های وام دهنده مسکن به علت ناتوانی صاحبان این خانه‌ها از باز پرداخت اقساط وام‌های مسکن، باعث شده است تا میزان بی خانمان‌ها در آمریکا به نحو بی سابقه ای فزونی یابد.

 

 

پیام بگذارید