خانه » بازار » ۳۵ میلیون تن گرسنگی

۳۵ میلیون تن گرسنگی

مریم نقیبی/زنی را با چادر سیاه دیدم که میان پسماندها به دنبال چیزی میگشت.

به گزارش اقتصاد بانکی/ چندی پیش در ماه خدا که سفره‌های افطار درخانه‌ها پررونق است، در یکی از خیابان‌های شهر تهران، ازهمان خیابان‌هایی که مردمش دستشان به دهانشان میرسد، در بین زباله ها حجم سیاهی دیدم که تکان میخورد ابتدا متوجه نشدم چیست. نزدیکتررفتم زنی را با چادر سیاه دیدم که میان پسماندها به دنبال چیزی میگشت. حدس بزنید به دنبال چه بود؟  نان! او به دنبال نان میگشت در میان پسمانده‌های غذای ما در میان اضافه نهار و شام ما که به راحتی به سطل زباله میریزیم به دنبال شام خود و یا شاید فرزندان خود بود.

او مگر در همین شهر در کنار ما زندگی نمیکند آن هم شهری که بسیاری داعیه مسلمانی دارند،چگونه ممکن است کسی با شکم گرسنه سر به بالین بنهد. مگر جز این است که پیامبر(ص) فرمودند: « به من ایمان نیاورده است آنکه شب با شکم سیر بخوابد و همسایه هایش گرسنه باشد. اهل هر آبادی که شب را بگذرانند و در میان ایشان گرسنه باشد روز قیامت خداوند به آنان نظر رحمت نمی‎افکند.»

این درحالی است که بر اساس آمار سالانه ۳۵ میلیون تن غذا در ایران دور ریخته میشود که این رقم معادل غذای ۱۵ میلیون نفر است.

بر اساس آمارها ۳۰% از این ضایعات غذایی مربوط به نان، ۳۰ تا ۵۰ % مربوط به میوه ها و سبزیجات و ۱۰ درصد مربوط به برنج است ، ۲۵% هم به خرما اختصاص دارد. با توجه به وضعیت اقتصادی کشور شاهد کاهش قدرت خرید از سوی مردم هستیم و بر اساس تحقیقات انجام شده میزان مصرف تمامی کالاهای اساسی بجز مرغ و تخم‎مرغ، با کاهش چشمگیری روبرو شده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان افزایش قیمت سالانه غذا در ایران بالاتر از متوسط نرخ تورم کالا بوده که با قیاس دستمزدها نسبت به هزینه، خانواده‌های فقیر با اخلاف چشمگیری نسبت به غشر مرفه ناچارهستند بخش عظیمی ازدرآمد خود را صرف خرید مواد غذایی کنند که به احتساب این موضوع هدر رفتن سالانه ۳۵ میلیون تن غذا در کشور هیچ توجیهی نخواهد داشت.

پیام بگذارید