خانه » انرژی » زنگنه در منگنه مخالفان توتال

زنگنه در منگنه مخالفان توتال

زنگنه با حضور در صحن علنی مجلس به شفاف‌سازی ابهامات قرارداد نفتی توتال پرداخت و از آن دفاع کرد، اما …

 

 

به گزارش اقتصاد بانکی: ۱۲ تیر روز مهمی برای صنعت نفت ایران بود قرارداد ۵ میلیارد دلاری با شرکت توتال فرانسه نشانه مهمی از رفع تحریم‌های امریکا بر علیه ایران بود.

اما همه از دیدگاه دولت مردها به این قرارداد نگاه نمی‌کنند و گاه آن را با عهدنامه ترکمنچای مقایسه می‌کنند. حسین‌علی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر، از تهیه طرح سه فوریتی توقف موقت قرارداد توتال در مجلس سخن می‌گوید: «به جهت ‌آسیب‌هایی که در قرارداد توتال وجود دارد و کارشناسی لازم در آن صورت نگرفته و همچنین ضررهایی که متوجه منافع ملت ایران است، برای بررسی کارشناسی بیشتر طرح، طرح سه‌فوریتی در قالب ماده واحدهایی تنظیم شده است.»

وی درگفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: «این طرح دولت را مکلف می‌کند روند این قرارداد با کنسرسیومی که طرف قرارداد است یعنی شرکت توتال و همچنین شرکت چینی و پتروپارس متوقف شود تا بررسی بیشتری صورت گیرد و از جمله اجرایی شدن بند ۱۳ مصوبه دولت در سال ۹۵ که در خصوص سند رازداری و محرمانگی قراردادهای نفتی است.»

همین دیدگاه‌ها باعث شد تا بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در صحن مجلس حضور یابد و پاره‌ای از توضیحات را ایراد کند از جمله:

  • قراردادهای نفتی ایران تنها به الگوی جدید قراردادهای نفتی محدود نمی‌شود و شرکت ملی نفت ایران از انواع دیگر قراردادها از جمله بیع‌متقابل، خرید خدمت و EPCF بهره می‌گیرد.
  • سهم ۱۹٫۹ درصدی شرکت پتروپارس در کنسرسیوم توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به معنای تزریق یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار پول به پروژه است.
  • یک سال تاخیر در هر فاز پارس جنوبی ۵ میلیارد دلار ضرر به اقتصاد کشور است و تا به حال ۲۲ میلیارد دلار ضرر وارد شده است.
  • تکنولوژی که شرکت توتال در فاز ۱۱ پارس جنوبی پیاده می نماید نه تنها در ایران بلکه در منطقه نیز وجود ندارد.
  • تناژ سکوهای ما زیر ۳ هزار تن است، در حالیکه با انعقاد این قرار داد سکوهای جدید ۲۰ هزار تن است و بدین معنی است که استحصال بیشتری صورت می گیرد.
  • فاز ۱۲ پارس جنوبی قرار بود در پنج سال و نیم ساخته شود به ۹ سال کشیده شد و مبلغ قرارداد ۷ میلیارد دلار بود که هزینه آن به ۱۲ میلیارد دلار رسیده است.
  • فاز ۹ و ۱۰ نیز بایستی در ۴ سال ساخته می شد که آن هم به ۷ سال رسید.
  • فاز ۱۱ پارس جنوبی نزدیک مرز با قطر بوده و باید ما نیز اولویت را در بهره برداری هرچه سریع تر از این پارس قرار دهیم.
  • محرمانه بودن قراردادهای نفتی را مجلس تصویب کرده است.

اما توضیحات زنگنه در مقابل مخالفان قرارداد توتال تا چه حد توانسته مجاب کننده باشد بستگی به انعطاف مخالفان در برابر سیاست‌های کلان دولت دوازدهم دارد، در واقع مخالفت با قرارداد توتال به نحوی نشان از نکته سنجی حاجی دلیگانی و هم‌فکرانش در برابر اقدامات اجرایی دولت روحانی است، ولی آنچه که باعث سوال می‌شود، آن است که چرا خبری از این نکته سنجی‌ها در دولت‌های نهم و دهم نبود، حال آنکه گردونه اقتصاد ایران، علی‌رغم بالا بودن بهای جهانی نفت و درآمدهای حاصل از این رشد قیمت، در این دوره از چرخش باز ایستاده بود.

همین مسئله این نتیجه را به ذهن متبادر می‌کند که اقدام برخی از نمایندگان مجلس از سر دلسوزی نیست بلکه دارای پشتوانه‌ی سیاسی بوده و گره‌ای از مشکلات کشور نمی‌گشاید.

پیام بگذارید