خانه » فرهنگی اجتماعی » تعدادی از مردم گرسنه هستند و تعدادی با اختلاس حق عده‌ دیگر را می‌برند

تعدادی از مردم گرسنه هستند و تعدادی با اختلاس حق عده‌ دیگر را می‌برند

تعدادی از مردم گرسنه هستند و این در حالی است که تعدادی با اختلاس حق عده‌ دیگر را می‌برند، اگر به این ترتیب پیش برود نه اصولی باقی می‌ماند و نه اصلاحاتی، باید دغدغه‌های مردم و خواسته‌ی آنان را ببینند، آنها را اصلاح کنند و یا اصول قرار دهند، خواسته مردم را معیار قرار دهند، اگر آن را اصلاح نکنند و مردم غوغای نان داشته باشند، در دراز مدت با مشکل رو به رو می‌شوند، به جای اینکه تیغه اصلاحات به سمت مسائل مذهبی گرفته شود، باید نوک این پیکان را به سمت فقر و بدبختی و بیکاری مردم گرفت و به اصول واقعی پرداخت نه به مسائلی که حاشیه هستند.

 

 

جمهوریت و اسلامیت دو محور اصلی نظام است که روحانیون در هرم اداره امور کشور کارشناسان تخصصی بخش اسلامی هستند. اما پاسخ به سوالاتی از قبیل اینکه جایگاه و اهداف روحانیت در کشور ما را بر آن داشت تا با حجت الاسلام احمد رحیمی، مسئول عقیدتی سیاسی اماکن ناجا به گفتگو بنشینیم.

حجت الاسلام و المسلمین احمد رحیمی،در گفتگو با خبرنگار اقتصاد بانکی، درباره بازتاب وجود روحانیون در هرم اداره کشور و جایگاه روحانیون در مقام خدمت گفت: برای روحانی  با یک لباس خاص جایگاهی تعریف نشده و جایگاه تعریف شده براساس اطلاعاتی است که روحانیون به صورت تخصصی در مورد فقه و احکام اسلام دارند. همانطور که مستحضرید بخشی از نظام جمهوریت و بخشی اسلامی بودن  است، از دو بخش جمهوریت و اسلامیت یک بخش مردم هستند و یک بخش اسلام. در واقع روحانیون کارشناسان تخصصی بخش اسلامی نظام هستند، نه به عنوان کسی که لباس خاصی به تن دارند و پس از انقلابی که در کشور ما اتفاق افتاد، موضوع نظارت روحانیت  بر اجرای احکام جاری کشور مطرح شد.

وی با اشاره به موضع روحانیت در انقلاب مشروطه، اذعان داشت: در مشروطیت مهم‌ترین بحث حضور روحانیون در امور اداره کشور بود که متاسفانه اتفاق نیفتاد، بالاخره با تلاش‌های امام راحل (ره)، این اتفاق در ۲۲ بهمن ماه سال ۵۷ افتاد و مردم به جایگاه تعریف شده یک روحانی و مجتهد در رای جمهوری اسلامی به عنوان ولی فقیه که باید ناظر به امور کشور باشد، رای مثبت دادند.

مسئول روحانیون ژاندارمری سابق کل کشور در پاسخ به خبرنگار اقتصاد بانکی درباره تغییر تجمیع مردم و روحانیون نسبت به اوایل انقلاب افزود: نه تنها نظر من، بلکه نظر اکثر روحانیون تهران این است که قبل از انقلاب به دلیل اینکه جایگاه مسئولیتی نداشتیم و به نحوی ملجاء و پناهگاه مردم بودیم، نزد مردم از احترام بیشتری برخوردار بودیم. اتفاقاً در نشستی که با مرحوم آیت الله رفسنجانی داشتیم این سوال توسط روحانیون مطرح شد و پاسخ  ایشان به این سوال بسیار زیبا بود، پاسخشان این بود: ” ما به عنوان روحانیت گفتیم، می‌توانیم کشور را به بهترین نحو اداره کنیم، عدالت امیرالمومنین که مصداق آن در نهج‌البلاغه آمده را شعار دادیم و گفتیم و می‌توانیم عدالت را اجرا کنیم، الان به این جایگاه رسیدیم و باید این عدالت را ارائه بدهیم” و همه تلاشمان را فقط برای بهتر شدن رفاه و اقتصاد کشور بکنیم و بگذاریم تاریخ این قضاوت را در مورد ما بکند الان حق قضاوت خودمان را نداریم و فقط باید تلاشمان را بکنیم و اجازه نداریم از جایگاه و عزت و احترام خودمان صحبت کنیم، اگر کاستی توسط شخصی ثالثی هم باشد، ممکن است به پای روحانیت نوشته شود.

مسئول سابق ارزیابی روحانیون شاغل در نیروی انتظامی، درباره اجرای عدالتی که شعار روحانیت بوده است، تصریح کرد: در ابتدا ما به  بسیاری از چالش‌ها و راهکارها برخور با آن‌ها مسلط نبودیم و راه برخورد و مدیریت این چالش ها را نمی‌دانستیم، اما وقتی ورود کردیم،  راه رو‌به رویی و مدیریت این چالش‌ها را یاد گرفتیم و امروزه به علوم سامانه مسلط هستیم، به برترین و پیشرفته‌ترین دانش و دانش روز و تکنولوژی دست یافتیم. به نظر من، امروز روحانیون نسبت به سال‌های  پیش جوابگوتر هستند، حوزه‌ها و دانشگاه‌ها روحانیت را به تکنولوژی و دانش روز مسلط می‌کنند و نسبت به گذشته امروز موفق‌تر هستیم، همانطور که مصداق این را در انتخابات می‌بینیم، وقتی مردم به دو روحانی بیشترین رای را می‌دهند نشان دهنده این است که روحانیت این توان را دارد.

مسئول عقیدتی سیاسی اماکن ناجا، درباره اشتباهات استراتژیک اصولگراها و اصلاح طلبان متذکر شد: دغدغه‌ای که نسبت به کشور دارم این است که اصولگرایان و اصلاح طلبان، اشتباهات استراتژیکی دارند. اصلاح طلبان عمدتا سعی‌شان را بر اصلاح اصول گذاشتند، یعنی به جای اینکه دغدغه‌های مردم را ببیند و به چالش‌های کشور را که عمدتاً بخش اقتصاد و اشتغال زندگی مردم است بپردازند به اصلاح اصل‌ها می‌رسند و اصولگرایان به جای اصول به فروع می‌پردازند.

وی درباره مسئله حجاب، یادآور شد: بنده به عنوان یک روحانی که از دل حوزه علمیه بیرون آمده ام بیان می‌کنم، مبحثی مانند حجاب جزء کدام مباحث کشور است؟ در متون قدیم، حجاب جزاصول احکام دین است؟ مبحثی که روحانیون و نیروی انتظامی با شدت و دقت پیگیری می‌کنند، کدام قسمت دین است؟ حجاب یکی از ارزشهای اخلاقی است که زمان پیغمبر و ائمه  هم به عنوان یک مبحث اخلاقی با آن برخورد شده است و مسائلی از این قبیل  جزوء اشتباه استراتژیک اصولگرایان است. بنابراین نه میتوان به این‌ها اصولگرا بگوییم و نه به آنها گفت اصلاح طلب.

 

حجت اسلام رحیمی، دغدغه مردم را در شرایط فعلی، دغدغه نان برشمرد و خاطرنشان کرد: تعدادی از مردم گرسنه هستند و این در حالی است که تعدادی با اختلاس حق عده‌ دیگر را می‌برند، اگر به این ترتیب پیش برود نه اصولی باقی می‌ماند و نه اصلاحاتی، باید دغدغه‌های مردم و خواسته‌ی آنان را ببینند، آنها را اصلاح کنند و یا اصول قرار دهند، خواسته مردم را معیار قرار دهند، اگر آن را اصلاح نکنند و مردم غوغای نان داشته باشند، در دراز مدت با مشکل رو به رو می‌شوند، به جای اینکه تیغه اصلاحات به سمت مسائل مذهبی گرفته شود، باید نوک این پیکان را به سمت فقر و بدبختی و بیکاری مردم گرفت و به اصول واقعی پرداخت نه به مسائلی که حاشیه هستند.

وی وظیفه روحانیون، بخصوص مراجع تقلید در زمینه اصلاح امور را چنین برشمرد: مهم‌ترین وظیفه مراجع تقلید، این است که این معضل و چالش را به عنوان یک اصل بپذیرند و ضمن یافتن راهکار، این اصول را مورد تدریس قرار دهند، در حوزه‌ها باید مباحث روز مانند مبحث اقتصاد، جریان‌سازی و سامانه پردازی و به صورت علمی در حوزه‌ها تدریس شود. در حوزه‌ها این مباحث به صورت کلان رسیدگی و به شکل علم، طراحی و سرانجام، عملی شود.

حجت الاسلام رحیمی درباره مشکلات روحانیون در جامعه اظهار داشت: برخی از روحانیون در مسئله امر به معروف جانشان را از دست داده‌اند، اما این مسائل نسبت به مسائل روز مردم در درجه دوم قرار دارد، ما به عنوان روحانی حق نداریم از این مسائل گله کرده و ضمن طرح مشکلات خودمان، این مشکلات را پررنگ نشان دهیم، بلکه بنابر دیدگاه‌های امام راحل(ره) و رهبر فرزانه انقلاب، باید مشکلات مردم را دیده و حل شوند، ما بلندگوی مردم برای بیان مشکلاتشان هستیم، اگر فقر و مشکلات مردم در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های ما مورد بررسی قرار گیرد و به عنوان علوم روز نهادینه شود، خواهیم دید تاریخ آیندگان در مورد ما قضاوت خوبی خواهد داشت.

وی درخصوص قضاوت آیندگان درباره عملکرد امروز روحانیون، گوشزد کرد: همانطور که می‌بینیم، مردم شاه‌های قاجار و برخی از سلاطین را، به این دلیل که بخشی از کشور را بخشیده یا به مردم اهمیت نمی‌دادند و در پی خوشگذرانی بودند نفرین می‌کنند، پس ما نیز نباید به گونه‌ای عمل کنیم که خدای نکرده در آینده مشمول قضاوت منفی مردم قرار گیریم چون ما مبلغان دین اسلام و نمایند مردم هستیم، ضرر این موضوع به دین اسلام می‌رسد، حتی اگر امروز مردم ساکت باشند بدون شک در طول تاریخ این مساله منعکس می‌شود، بنابراین باید کلان ببینیم و فکر مصلحت اندیشی خود نباشیم، باید مردم را خوب ببینیم و مشکلاتشان را درک کنیم و در پی حل این معضلات، نهایت تلاشمان را بکنیم تا در طول تاریخ با خوشنامی از ما یاد کنند. ما همه منابع را داریم ولی از این منابع درست استفاده نمی‌شود، بطور مثال در کشوری مانند چین یک بیابان طی سه نسل به یک جنگل زیبا تبدیل شده و در کشور ما جنگل‌ها به بیابان تبدیل می‌شوند و دریاچه‌ها خشک می‌شوند.

رئیس سابق هیئت مدیره تعاونی مسکن ناجا، درباره معضل ربا در کشور گفت:  ربا جنگ با خداست و یکی از معضلاتی است که باید حل شود، بانکداری با تولید و اشتغال ارتباط  مستقیم دارد، در بانک‌ها هم اگر بانکی ۱۵ % سود بدهد بد نیست و این هنگامی درست است که،  بانک به پول مردم جهت دهد و پول را در تولیدی که سودآور باشد سرمایه گذاری کنند نه اینکه پول را مستقیم به کسی دیگر بدهد و ۳۶ % سود بگیرد، بحث ربا اینجاست که مطرح می‌شود. کشور باید به این سمت برود که ۱۵% به مردم سود بدهد و همان پول را با ۲ % سود واقعی در بخش تولید استفاده کنند آن روز در مبحث بانکداری اسلامی موفق خواهیم شد.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمی در پایان اعلام کرد: من به عنوان یک  روحانی سالخورده، شخصاً برای اقتصاد کشور برنامه دارم و علاقمند به ارائه هستم و پیشنهادم قابل دفاع است. در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی طرحی با مشارکت کشور هلند مطرح کردم که در این طرح به دلیل مرغوب بودن خاک ما طرح‌های بزرگ کشاورزی با کشور هلند که فاقد این ویژگی است، انجام پذیرد، هلندی‌ها آماده قرار داد بودند که متاسفانه به علت تحریم‌ها انجام نشد، خوشبختانه الان این طرح اکنون قابل ارائه و حمایت است. یک طرح اساسی بزرگ هم در دست بررسی و تحقیق ابتدایی قرار دارد که هم مشکل اشتغال و هم ریزگردها و هم بیابان زدایی به طور کامل را در بر دارد و از همه طرحهای دیگر کشور را بی نیاز خواهد کرد. ضمن اینکه کشورهای حاشیه خلیج هم از ان سود می‌برند و با جان و دل حاضر به سرمایه گذاری هستند که شاید ایران عزیز را از هزینه معاف نماید.

پیام بگذارید