خانه » فرهنگی اجتماعی » تنها فضیلت آگاهیست و گناه زاییده جهل است

تنها فضیلت آگاهیست و گناه زاییده جهل است

با توجه به حجم پیام های تسلیت از طرف عموم مردم به هموطنان غرب کشور نیازی به زیاده گویی نمی بینم و فقط به یک نکته کلیدی اشاره می کنم که ارتکاب گناه تنها به گفتن دروغ و یا ربا و … نیست.
به گزارش اقتصاد بانکی، گاه اشغال یک جایگاه بدون داشتن صلاحیت و گاه عدم انتقال و تکثیر آگاهی نیز می توان گناهی باشد هزاران برابر بزرگتر از گناهانی که در دین اسلام و تمام ادیان الهی که به صراحت از آن نام برده شده باشد.
امروز بعد از گذشت یک هفته از وقوع زمین لرزه در غرب کشور هستند روستاییانی که بدون داشتن نیاز های اولیه خود در سرمای شدید منطقه روز را شب و شب را به صبح می رسانند.
از سوی دیگر کارشناسان و مسئولان به راحتی در رسانه های گوناگون حضور به هم می رسانند و جوانب زلزله و راه های مقابله با آن را تحلیل می کنند بی توجه به آن که روستاییان کرد در سرمای ۶ درجه زیر صفر بدون سر پناه و آب و برق ادامه حیات می دهند و تنها به اقدامات همان مسئولان امید بسته اند. مرگ کودکی که از زلزله جان سالم به در برده اما از سرما جان سپرده بر گردن همان دسته اندک از مسئولان است.
عزیزانی که تخصصی در حوضه معماری و ساختمان ندارند را می تون نادیده گرفت ولی آن دسته از بزرگان که با تخصص معماری و شهرسازی دارای مقام های مرتبط با این حوضه هستتند باید جوابگوی بی کفایتی خود باشند چرا که میتوان با یک راه حل ساده و بودجه ای ناچیز سرپناهی برای زلزله زدگان تامین کرد که تنها و فقط به دست انسان و با نیت تخریب آن از بین می رود و هیچ نیرویی مانند زلزله و آتش سوزی توان تخریب آن را ندارد و آن خانه های تخم مرغی یا گلتافته است که ابداع کننده آن مرحوم نادر خلیلی که تمام عمر با ارزش خود را صرف شناخت و توسعه آن کرد و از آن به عنوان جادوی آب باد خاک آتش یاد می کرد امروز به عنوان اسکان موقت برای زلزله زدگان استفاده کرد.
بنایی که با هزینه کمتر از۳۰۰ هزار تومان و صرف چهار نفر روز می توان در هشت ساعت ابنیه ای ۱۵ متر مربعی بنا کرد که از تمام چادر ها و کانکس های مجهز . ایمن تر و مقاوم تر بوده و فقط با سیم خاردار گونی وخاک قابل ساخت می باشد.
ساخت این نوع ابنیه نیازی به مدرک تخصصی ندارد و می توان با آموزش یک روزه به افراد بومی آنها را از نیاز به سرپناه مبرا کرد. لازم به ذکر است که موسسه کال ارت که توسط مرحوم نادر خلیلی در کالیفورنیا آمریکا بنا نهاده شده امروزه تمامی استاندارد های جهانی در رابطه با ایمنی و مقاومت این نوع ابنیه را از سازمان های بین المللی دریافت کرده.
نمونه هایی از این نوع بنا را می توان در مناطق مختلف جهان که با بلایایی مثل زمین لرزه یا سیل مواجه شده اند مانند برزیل یا پاکستان مشاهده کرد.
جمع بندی تمام حرف ها این است که میتوان با مدیریت صحیح و به کار بردن دانش موجود جلوی خیلی از مصائب و مشکلات را گرفت. تنها کافیست که کمی از غرور مدیریتی کاسته و صندلی های حساس به افراد با کفایت سپرده شود.
پارسا کاویانی ط م

پیام بگذارید