خانه » فرهنگی اجتماعی » آتشنشانی عشق است و این شعار نیست

آتشنشانی عشق است و این شعار نیست

محمدی، فرمانده ایستگاه ۵۷ آتشنشانی تهران: آتشنشانی عشق است و این شعار نیست، اگر عشق نباشد از نظر مالی عایداتی ندارد که آدم به خاطرش خود را به خطر بیندازد.

 

 

    به گزارش خبرنگار اقتصاد بانکی، روزانه حوادثی در گوشه و کنار شهر اتفاق می‌افتد که ما از آن بی‌خبریم و غافل از اینکه عده ‌ای با عشقی وصف ناپذیر جانشان را به کف دست گرفته و برای نجات جان هموطنان خود گاه میان آتش و دود، گاه به درون چاه و گاهی به ارتفاع می‌روند. این شجاعت و جسارت وصف ناپذیر ما را بر آن داشت تا به صحبت با آتشنشانی بنشینیم که فرمانده و مربی آتشنشانان است و ازخودگذشتگی و ایثار را به آنها می‌آموزد

خودتان را معرفی کنید؟

مهدی محمدی هستم، فوق لیسانس مدیریت ایمنی شهری، مدرس دانشکده آتشنشانی و مربی آتشنشانان، همچنین در مجموعه صالح آباد مشغول به آموزش آتشنشانان حرفه‌ای هستم، مربی آتشنشانان داوطلب نیز بوده ام. بیست سال است در سازمان آتشنشانی مشغول به خدمتم و در حال حاضر فرمانده ایستگاه ۵۷ آتشنشانی تهران هستم.

 

کسانی که به شغل آتشنشانی علاقه مند هستند، برای رسیدن به این هدف چه کارهایی باید انجام دهند؟

اولین بحث مهم در استخدام سازمان آتشنشانی سن است. داوطلبان باید بدانند که  شرط سن استخدام در سازمان آتشنشانی، زیر ۲۵سال و مدرک تحصیلی مد نظر دیپلم است.برای استخدام، داوطلبان تست های مختلف مانند تست ورزشی، علمی، هوش، روانشناسی، پزشکی و غیره دارند، که درنهایت اگر قبول شوند به مرتبه بالاتر می آیند. در آخر نزدیک  ۱۵۰یا۲۰۰نفر، بسته به  اختیاری که شهرداری برای استخدام به سازمان آتش نشانی می‌دهد، انتخاب و استخدام می‌شوند. در بخش تئوری، آزمونی از ۴ سال دبیرستان برگزار می‌شود و در مرحله بعد، تست ورزشی می‌گیرند. تست ورزشی هم دوره‌های  خاص خود را دارد و در این قسمت از گزینش هم تعدادی از داوطلبان ریزش پیدا می‌کنند. در مرحله بعدی گزینش که یکی از مهمترین مراحل در استخدام آتش نشان است، تست پزشکی و روانشناسی  است. داشتن بدن سالم از نظر پزشکی با عکس برداری ازقسمت های مختلف بدن مشخص می‌شود. نداشتن شکستگی، نداشتن مشکل درقفسه ی سینه،  قلب، شش ها و چشم و دندان از ملاک‌های سلامت در استخدام است. حتی در بحث آتشنشانی به خاطر خاص بودن شرایط شغلی حساسیت‌هایی وجود دارد، مثلا خالکوبی برروی بدن. علاوه بر سلامت جسم و روح همچنین قدرت بدنی مناسب برای انجام حرکات سنگین نیز گزینه مهمی در استخدام آتشنشان ها است. آتشنشان‌ها اکثرا ورزشکارو دارای مقام های ورزشی هستند. ما اعتقاد داریم کسی که در آتشنشانی خدمت می‌کند آدم خاصی است واز نظر روانی باید کاملا سالم باشد. افرادی انتخاب می‌شوند که  حس همکاری، نوع دوستی و از خود گذشتگی دروجودشان باشد. بعد از مراحل علمی و عملی، داوطلبان گزینش شده حدود سه ماه در مرکز آموزش بین المللی صالح آباد دوره می‌بینند و در ایستگاه‌ها برای کارورزی و آموزش عملیاتی‌تر تقسیم و در نهایت بعداز۱ تا ۲ سال به طور رسمی استخدام می‌شوند.

 

ویژگی های متفاوت شغل آتشنشانی نسبت به بقیه مشاغل چیست؟

هرشغل ویژگی‌های خاص خود را دارد و آتشنشانی باید ویژگی های خاص‌تری داشته باشد که این ویژگی ها به چند دسته تقسیم می‌شود. یکی از ویژگی های خاص که  یک آتشنشان باید داشته باشد، هیجان طلبی است. کسی دراین کار موفق است که به هیجان علاقه‌مند و دنبال اتفاق های خاص است. هیجان برای ما آتش نشان ها ارزشمند است و هر روز کاریمان با روز دیگرمان بسیار متفاوت است. ویژگی خاص دیگری هست که اکثر مردم دارند، اما در آتشنشان پررنگ تر است و با ورود به آتشنشانی بیشتر پرورش پیدامی‌کند و آن ویژگی ازخودگذشتگی است که اگرنباشد به نظرم من نمیتوان آتشنشان شد، چون باید واقعا از خودگذشتگی داشت تا به خاطر هرکسی(مهم نیست پیر یا جوان، مهم این است که انسان باشد)، حتی برای حیوان هاهم باید ازخودگذشتگی داشته باشیم. ازخودگذشتگی وایثار، خصوصیتی است شاید درشغل های دیگر کمتر ببینیم.

 

آتشنشانی جزء مشاغل سخت است؟

نه، جزء مشاغل سخت نیست. من وقتی وارد سازمان شدم  ۲۴سال سن داشتم، سالم بودم، اما الان کمرو ریه و کلیه هام آسیب دیده و از همه بدتر قلب ماست. قبلا که مثل الان امکانات خیلی پیشرفته نبود، کارمان خیلی سخت تر وآسیب دیدگی هایمان هم خیلی بیشتر بود، اما متاسفانه هنوز جز مشاغل سخت نیستیم. ان شالله درنسل های بعد جز مشاغل سخت قرار بگیرد، اگر آتشنشانی جزء مشاغل سخت قرار بگیرد، آتشنشانان  آرامش خاط بیشتری پیدا می‌کنند.

 

وضعیت تجهیزات آتشنشانی نسبت به قبل چطور است؟

می توان گفت، امروز تجهیزات ما نسبت به قبل به روز است. البته کافی نیست  و باید بیشتر باشد، اما تجهیزاتی که هست، تجهیزات خوبی است.  در حال حاضر ۱۳۳ایستگاه آتشنشانی در تهران، در دسته بندی دسته یک و دو و سه وجود دارد. ایستگاه های مادر یا ایستگاه هایی سه منظوره حریق، نجات و پشتیبانی هستند، ایستگاه های دسته دو که ایستگاه حریق و نجات هستند و بالاخره ایستگاه دسته سه، که کارشان حریق و حجم کارشان بسیار بالاست. ایستگاه هایی هم هستند با عنوان ایستگاه فرعی که با توجه به بافت منطقه با دو ماشین و تعداد نیروی کمتر فعالیت می کنند.

 

با توجه به مراکز آتشنشانی کشورهای پیشرفته کشور ما در چه جایگاهی قرار دارد؟

درشش، هفت سال گذشته ما خیلی پیشرفت کرده ایم. با تاسیس دانشکده  آتشنشانی،  ارتباطات بین المللی که با کشورهای دیگر به وجود آمده و تجهیزاتی که در این چند سال خریداری شده، جایگاهمان در منطقه خیلی بهتر شده است. از نظر شخصیت و جسارت و ازخودگذشتگی نیروها هم به جرأت می توانم بگویم در بالاترین رده‌ها هستیم. اما از نظر امکانات و تجهیزات جا برای گفتن زیاد داریم. به هرحال با کشورهای پیشرفته فاصله زیاد است، اما در آسیا فکر می کنم جزء کشورهای برتر هستیم.

در برخی از کشورها ایستگاه های آتشنشانی را کم می کنند و درعوض روی آموزش و پیشگیری کار می کند. این اتفاق قشنگ نیز چندسال است در تهران افتاده، اما خیلی شاخص نیست. تاسیس ایستگاه آتشنشانی، گاه چند میلیارد هزینه دارد و بار مالی بسیاری را تحمیل می کند و این هزینه را مردم متحمل می شوند، اگر مبلغی از این هزینه را صرف آموزش کنیم،قطعا نتایج بهتری خواهیم داشت. همچنین رسانه‌های ملی به این سمت حرکت کنند که این آموزش‌ها را به صورت عمومی از رسانه پخش و آگاهی مردم بالا ببرند، خسارت ها و مصدومیت های کمتری خواهیم داشت. اگر راه‌های جلوگیری از آتش سوزی را آموزش دهیم و مردم آگاه باشند، آتش سوزی به ندرت اتفاق می افتد.

 

دوست دارید مسؤلین برای آتشنشان ها چه کاری انجام دهند؟

امیدوارم آتشنشان ها در جایگاه اصلی خودشان قرار بگیرند. بحث مالی به طور مقطعی انسان را خوشحال می کند، ام اگر اتشنشان در جایگاه واقعی خود قرار بگیرند،  به عنوان فرشته های نجات نه به عنوان نیروهایی که وظیفه نجات دارند، از نظر روحی ترقی می کنند و در روند کارشان بهبود حاصل می شود.

 

آتشنشان در یک جمله یعنی چه؟

آتشنشانی عشق است و این شعار نیست، اگر عشق نباشد از نظر مالی عایداتی ندارد که آدم به خاطرش خود را به خطر بیندازد.

 

 

 

پیام بگذارید